Czy warto mieć wspólnika w branży projektowania wnętrz?

Tak naprawdę na pytanie, czy posiadanie wspólnika w firmie jaką ma być aranżacja wnętrz trzeba odpowiedzieć sobie samemu. INMAGINE.pl już wie co dla niego najlepsze. Wszystko zależy od tego, czy jedna osoba czuje się na siłach aby samemu prowadzić firmę i projektować wnętrza , czy woli jednak mieć u swego boku kogoś, kto w każdej chwili wesprze w ewentualnych problemach, bądź z kim będzie można dzielić radość z ewentualnych sukcesów.

Jeżeli ma się u swego boku wspólnika, który jest świetnym architektem wnętrz, wiadomo, że rąk do pracy jest więcej w związku czym, można też przyjąć więcej zleceń w aranżacjach wnętrz. Ponadto przy tworzeniu firmy projektowej, jest świadomość, że odpowiedzialność za pozyskanie kapitału na rozruch firmy, nie spoczywa tylko na jednych barkach, ale również na barkach wspólnika. Trzeba pamiętać jednak o tym, że decydując się pozostawać w spółce, decyzja o ewentualnych zmianach w firmie projektowania wnętrz nie należy już tylko do jednej osoby. Trzeba również brać pod uwagę zdanie wspólnika i nauczyć się dochodzić do kompromisów.

Dodatkowo jeżeli chodzi o podział zysku firmy, już nie jest on tylko właściciela, ale również i wspólnika. Pamiętać należy o tym, aby nie decydować się na wchodzenie w spółkę z bliską osobą, jak brat, siostra, mąż, żona, czy przyjaciel, dlatego, że szanse na to, aby nie przenosić spraw z pracy do domu, są bardzo znikome, a co za tym idzie, pogorszymy swoje relacje z najbliższym otoczeniem. Decyzja o posiadaniu wspólnika w tej specyficznej branży jaką jest projektowanie wnętrz musi być dokładnie przeanalizowana. Należy pamiętać jednak o tym, że najlepiej jest zaprosić do spółki osobę z zewnątrz, z którą nie pozostajemy w bliskich relacjach.

Spółka to na pewno więcej formalności związanych z jej założeniem. Spółka daje co prawda większe możliwości rozwoju, ale też wymaga większego nakładu pracy. Przede wszystkim zarejestrowanie firmy projektującej wnętrza jest bardziej skomplikowane, prawo nakłada również szereg obowiązków, które należy spełnić, aby firma mogła działać w ramach konkretnej spółki. Nie ma również takiej samodzielności w podejmowaniu decyzji, jak przy indywidualnej działalności. Liczyć się bowiem trzeba ze zdaniem wspólnika i określoną procedurą podejmowania decyzji. Przed przystąpieniem do zakładania działalności warto więc przeanalizować wszystkie za i przeciw. Tak aby dostosować formę firmy do swoich możliwości finansowych, organizacyjnych, a nawet predyspozycji osobowościowych.

Oczywiście jednoosobowa firma projektująca wnętrza to również spore ryzyko, które spoczywa tylko na jednym architekcie. Zniechęcająca może być również świadomość, że w razie klęski firmy cała odpowiedzialność prawna i finansowa spoczywa na jednej osobie. Projektant wnętrz, który prowadzi samodzielną działalność gospodarczą za swoje zobowiązania odpowiada całym swoim majątkiem. Nie tylko tym należącym do firmy ale również majątkiem osobistym. Warto mieć to ma uwadze decydując się na otwarcie własnej firmy. Przy wyborze tej formy prowadzania działalności powinno się pamiętać, że jest ona korzystniejsza do prowadzenia małych interesów. Codzienne jej prowadzenie nie jest bowiem obarczone tak wieloma obowiązkami formalno-prawnymi jak przy prowadzeniu biznesu w formie spółki. Jeżeli więc firma, która będzie zajmowała się aranżacją wnętrz ma wypłynąć na szersze wody i planuje się duży biznes, taka forma może okazać się po prostu niewystarczająca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *